Kolagén a vitamín C – skvelá dvojka

2-1

Každá žena, ktorá má starostlivosť o pleť v malíčku vie, že pre pevnú pleť nie je nič dôležitejšie ako kolagén. V našom tele (aj v pokožke) sa nachádza prirodzene. On sám o sebe však nie je jediný, ktorý zodpovedá za stav našej pleti. Na to, aby nám kolagén v pleti slúžil čo najdlhšie,potrebuje spoluprácu iných látok, napríklad vitamínov.

Prečo práve vitamín C

Po vitamíne C siahnete najčastejšie pravdepodobne v období chrípky. Je známe, že stimuluje tvorbu bielych krviniek čím sa posilňuje imunitný systém, chráni bunkové a tkanivové membrány a cievy, asistuje pri hojení rán, napomáha vstrebávaniu železa a je vítaným spoločníkom pri strese a zvýšenej záťaži. Viete však, že jeho výborné antioxidačné účinky sú vyhľadávané aj v dermatológii a kozmetológii? Práve v súvislosti s kolagénom je totiž veľmi dôležitý nielen pre pleť, ale aj celé telo.

Vedeli by o tom rozprávať najmä športovci. Množstvo kolagénu, ktorý sa nachádza aj v svaloch, šľachách či kĺboch je priamo úmerné množstvu vitamínu C. Ten sa totiž podieľa na tvorbe kolagénových vlákien. Tieto dve látky sú spolu zodpovedné za ich pevnosť a regeneráciu.

Vitamín C výborne naštartuje tvorbu prirodzeného kolagénu a pomáha vstrebávať ten, ktorý pleti dodávame v strave alebo doplnkoch výživy. Je to vďaka jeho účinným regeneračným a antioxidačným vlastnostiam a schopnosti znižovať v pleti množstvo voľných radikálov. (Zabraňuje narúšaniu kolagénových vlákien tým, že poskytne elektón voľnému radikálu, ktorý by ho inak vzal jednému z proteínov kolagénu.)

Množstvo kolagénu v našej pleti úzko súvisí s genetikou a životným štýlom, ktorý preferujeme. Nedá sa preto predpovedať kedy vám už prirodzený kolagén v tele „začne dochádzať“. Isté je len to, že starnutie sa začína zrýchľovať okolo dvadsiateho roku života. Ak sa blížite do obdobia keby si kolagén chcete začať dopĺňať, pouvažujte nad rybím kolagénom. Odporúča sa pre jeho ľahšie vstrebávanie (v porovnaní s hovädzím alebo kolagénom získavaným z ošípaných, ktoré majú vyššiu molekulovú hmotnosť) a minimálnej pravdepodobnosti alergickej reakcie. Mal by obsahovať aj peptidy, vďaka ktorým naša pleť vie kedy má sama zvýšiť tvorbu prirodzeného kolagénu. Okrem toho mnohé peptidy pozitívne pôsobia na náš imunitný systém a priaznivo ovplyvňujú viaceré fyziologické procesy (aj) v koži.

Späť do obchodu