Vrásky - dokážeme ešte prirodzene starnúť?

Vrásky - dokážeme ešte prirodzene starnúť?

Vrásky k nášmu životu jednoducho patria. Niektorí ľudia ich majú už okolo 30-teho roku života a u iných vrásku nenájdete ani v sedemdesiatke. Môže za to do veľkej miery dobrá genetická výbava. V dnešnej dobe vnímam silné tlaky na „dokonalé“ tváre. Ženy neváhajú vynaložiť obrovské finančné prostriedky na elimináciu vrások a „dokonalý“ vzhľad, neraz podstupujú invazívne zákroky a nechávajú sa meniť. Je to nutné? Naozaj nedokážeme akceptovať, že starneme a naša tvár a telo sa mení?

Som za to, aby sme sa o seba starali a predchádzali tvorbe vrások. Ale nenechajme sa meniť k nepoznaniu na neprirodzené vyliftované voskové figuríny bez štipky charizmy a iskry.

Pozrime sa na to, aké sú príčiny starnutia a čo prispieva k tvorbe vrások.

Na tvorbu vrások má vplyv starnutie - vnútorné aj vonkajšie. Vrásky môžeme rozdeliť na dynamické a statické. Dynamické vznikajú pohybom mimických svalov a statické poklesom kože. Vrásky môžu vznikať aj pôsobením vonkajších vplyvov – ako je UV žiarenie alebo fajčenie. Dôležitá je aj genetika a charakter hydrolipidovej vrstvy, ktorá nás chráni pred vonkajšími vplyvmi. Nezanedbateľné je aj množstvo podkožného tuku.

Pozor na slnečné žiarenie

Slnečné žiarenie je jedným z hlavných faktorov vonkajšieho starnutia. Problémom sú UVA lúče, ktoré prenikajú až do druhej vrstvy kože a znižujú tak množstvo vláknitých štruktúr kože a narúšajú ich kvalitu – najmä kolagénu a elastínu. UVB lúče pôsobia v povrchových štruktúrach kože a pokožku tak stenšujú. Vyberajte si prípravky na opaľovanie s rozvahou a tak, aby vás chránili proti obom zložkám žiarenia. Ak máte rady prírodné riešenia, siahnite po oleji z malinových jadier, spoľahlivo vám pomôže a poskytne ochranu kože proti spáleniu. Má totiž prirodený UV faktor cca 30. Pozor aj na slnko počas zimných mesiacov na horách a na solárium. To podporuje vznik vrások ešte intenzívnejšie ako slnko.

Vrásky okolo očí

Známe ako vejáriky, nemusia byť prejavom starnutia. Sú dané buď geneticky – uložením očnice a oka, cievnym zásobením kože a pohybom svalov. Tiež má  na ne vplyv slnečné žiarenie a fajčenie. Dobrou kombináciou starostlivosti o očné okolie je spevnenie svalov okolo očí a starostlivosť o pleť pomocou očného krému, či séra.

Vrásky na čele

Vznikajú najmä nadmernou mimikou. Na čele sa nám zvyknú tvoriť nielej vodorovné vrásky ale aj jedna či dve čiarky medzi obočím.

Často totiž dvíhame obočie, žmúrime, sústredíme sa a vraštíme obočie. Ak to takto zopakujeme niekoľkokrát za deň, pomaličky ale isto si vyrábame vrásky.

Ak chceme odstrániť alebo zjemniť vrásky na čele, musíme urobiť niekoľko krokov:

-        Kontrolovať vedome mimiku

-        Nosiť slnečné okuliare pri silnom slnku

-        Precvičovať svaly na čele

-        Praktizovať relaxačnú masáž čela

-        Hydratovať a vyživovať pokožku

-        Používať náplaste na vrásky

Je to beh na dlhé trate, ale je možné dosiahnuť veľmi pekné výsledky. Nečakajte ich však skôr ako o dva či tri mesiace. Tu je potrebná disciplína pravidelnosť a výdrž.

Vrásky nad hornou perou

Môžeme mať na ne genetickú predispozíciu a tiež môžu vznikať vtedy, ak máme tendenciu pri rozprávaní špúliť pery. Väčšiu pravdepodobnosť vzniku vrások nad hornou perou majú ženy, ktoré fajčia, alebo pijú nápoje cez slamku. Odporúčam na tento problém cvičenie na spevnenie oblasti úst, masáž a dobrú hydratáciu. Môžete skúsiť aj náplaste na jemné vrásky okolo pier, ktoré zamedzujú ich prehlbovaniu.

Nasolabiálna vráska

Vzniká najmä ochabovaním líc. Riešením je v prvom kroku cvičenie. Posilnenie a spevnenie lícnych svalov, ktoré automaticky vrásku zjemní. V druhom kroku je dobrá aplikácia výživného séra a večerná masáž tváre.

Stáva sa, že ženy si nechávajú aplikovať injekciu s kyselinou hyalurónovou do vrásky avšak bez viditeľného efektu. Je dobré začať s cvičením a radšej vyskúšať kvalitné sérum s kyselinou hyalurónovou. Výsledok môžete očakávať o 6-8 týždňov pravidelného cvičenia.

Nežeňme sa, milé dámy za dokonalým vzhľadom. Mimochodom, č je ten „dokonalý vzhľad“? Buďme samé sebou, každá z nás je jedinečná!